Dakdekkers overspoeld door telefoontjes vanwege zware regenval

Dakdekkers overspoeld door telefoontjes vanwege zware regenval

20 jan. '23 • Door MyGo redactie

Het is nog nooit eerder zo ontzettend nat geweest in januari. Het water stortte de afgelopen weken uit de hemel en zorgde niet alleen voor veel gesneuvelde paraplu’s en moedeloze mensen, maar ook de daken en dakgoten werden flink op de proef gesteld. Loodgieters, rioolservicebedrijven en dakdekkers worden overspoeld met werk, waardoor slachtoffers van wateroverlast vaak lang moeten wachten voor ze geholpen kunnen worden. 

Het regent telefoontjes

De voortdurende regen leidde de afgelopen week tot een recordaantal telefoontjes naar dakdekkers en loodgieters. Ook bij lekdetectie- en rioolservicebedrijven was er een voortdurende stroom aan klusaanvragen. Omdat het voor de uitvoering van veel herstellende klussen droog moet zijn, kunnen deze vaak in eerste instantie niet meer dan een noodreparatie bieden. Spoedklussen gaan voor, en vanwege de grote drukte moeten mensen die overlast soms vaak weken of zelfs maanden wachten om geholpen te worden. 

Hoe ontstaat waterschade

Waterschade ontstaat vaak geleidelijk, als het een langere periode achter elkaar door nat blijft. Op platte daken kan het water bijvoorbeeld moeilijk wegstromen, waardoor het zich uiteindelijk via de spouwmuur een weg naar binnen kan weten te dringen. Het kan ook zijn dat er, door achterstallig onderhoud, dakpannen van het dak afgewaaid zijn of dat de beschermlaag van het dak losgelaten heeft. Hierdoor kan het water een weg naar binnen weten te vinden en vochtplekken, natte muren of kortsluiting veroorzaken.

Een andere veroorzaker van lekkages is het grondwaterpeil. Als het grondwaterpeil stijgt kan dit ertoe leiden dat er te veel water in de kruipruimte of in de kelder komt te staan. Dit kan vervolgens schade veroorzaken doordat het water de fundering of de vloerbalken aan kan tasten. Ook de riolering kan het zwaar hebben in periodes van regen. Doordat er meer druk op komt te staan kunnen er ontstoppingen ontstaan. 

Waterschade voorkomen

Je kunt waterschade niet altijd voorkomen, maar er zijn wel een aantal dingen waar je op kunt letten om de kans op lekkages zo klein mogelijk te houden. 

  • Zorg ervoor dat je ramen en deuren dicht zijn wanneer het gaat regenen, en dat deze niet per ongeluk open kunnen waaien.
  • Houdt je dakgoten in de gaten en leeg deze wanneer nodig. Gevallen takken en bladeren kunnen zorgen voor een verstopping, waardoor er lekkage kan ontstaan. Haal deze dus op tijd weg.
  • Houdt het regenwater op peil door extra water op te vangen, bijvoorbeeld door middel van een regenton.
  • Houdt ook een oogje op het grondwaterpeil en laat je kelder of kruipruimte snel leegpompen als deze onder water staan. 
  • Laat regelmatig de staat van je dak inspecteren, en zo nodig repareren, zodat je niet voor onaangename verassingen komt te staan tijdens een periode van zware regenval.

Verzekering bij waterschade

Je kunt voor waterschade terecht bij je inboedelverzekering, op een aantal uitzonderingen na. Waterschade wordt niet gedekt wanneer deze het gevolg is van achterstallig onderhoud, je eigen schuld of nalatigheid (bijvoorbeeld doordat je het dakraam open hebt laten staan). Je kunt dit voorkomen door bovenstaande tips op te volgen. Acuut ontstane schade, zoals bij hevige regenval, wordt meestal wel vergoed. 

Lekkages door vorst

De zwaarste regenval lijkt achter de rug, het herfstweer van de afgelopen weken begint plaats te maken voor de winter. Dit lijkt positief nieuws als we kijken naar het aantal lekkages, maar vergis je niet; ook vorst is een veroorzaker van wateroverlast. Dit komt omdat water zich uitzet als het bevriest, waardoor een klein gaatje in een dak al snel groter wordt zodra het gaat vriezen. Het zou dus zomaar kunnen dat we van de regen in de drup belanden. 

Ben je de dupe van wateroverlast? Beperk de schade door de plek van de lekkagesymptomen zoveel mogelijk droog te maken. Vergeet niet om foto’s te maken en de schade te melden bij de verzekering, alvorens je een loodgieter, lekdetectiespecialist of dakdekker inschakelt. Via de MyGo Matchmaker kun je snel en eenvoudig in contact komen met een professionele vakman bij jou in de buurt. Je kunt ook telefonisch contact opnemen via 085 106 1600

Hulp nodig? Ons service team staat voor je klaar!